O oboru

Posláním hudebního oboru základních uměleckých škol je poskytovat hudební vzdělání co nejširšímu okruhu žáků.

V přípravné hudební výchově (od 5 let, délka studia 1-2 roky) žáci získávají nejzákladnější vědomosti z hudební teorie, prostřednictvím říkadel a jednoduchých písní je prohlubována jejich vrozená hudebnost a rytmické cítění.

Žáci, kteří nebyli rozhodnuti hned při zápisu do školy, na jaký nástroj se budou učit hrát, si vybírají z bohaté nabídky školy po prvním pololetí stráveném v přípravce. Z těchto důvodů je dobré navštěvovat s dětmi školní koncerty. Dítě má možnost vybrat si mezi hudebními nástroji ten, který se mu skutečně zalíbí a rodič má možnost posoudit způsob i výsledky práce jednotlivých vyučujících, což je také důležitým hlediskem výběru. Nabízíme výuku hry na housle, violoncello, kontrabas, háčkovou harfu, klavír, varhany, cembalo, akordeon, el. klávesy, kytaru, bas. kytaru, příčnou flétnu, klarinet, trubku, lesní roh, zobcovou flétnu, trombon, saxofon, bicí nástroje, zpěv, sborový zpěv a skladbu.

Při výběru nástroje je třeba přihlédnout nejen k míře talentu a manuální zručnosti, ale i fyzické vyspělosti dítěte. Z těchto důvodů je dobré zahájit studium hry na některé nástroje až v devíti či deseti letech. Naši učitelé při výběru nástroje a posouzení předpokladů dítěte rádi pomohou. Za nízký poplatek půjčujeme hudební nástroje (kromě klavíru, kláves a bicí soupravy). Součástí výuky je studium hudební nauky. Škola umožňuje jak sólové vystupování, tak i pěstování smyslu pro souhru a hudební kázeň – žáci mají příležitost zapojit se do pěveckých sborů, smyčcového a komorního orchestru, Big Bandu, Combo Bandu a dalších instrumentálních těles.

Pedagogové

Olga ŠPAČKOVÁ
kytara
Mgr. Ludmila ŠTĚTINOVÁ housle, viola